Ιστορία του σχολείου μας

Σύντομα θα βρείτε την ιστορία τους σχολείου μας εδώ…

Χώροι του σχολείου μας

Το σχολείο μας είναι διώροφο και διαθέτει έξι αίθουσες διδασκαλίας, μια για κάθε τάξη. Στο ισόγειο βρίσκονται οι αίθουσες της Πρώτης και της Δευτέρας και στον όροφο οι υπόλοιπες. Στους εσωτερικούς τοίχους του σχολείου έχουν ζωγραφιστεί θέματα ελληνικής ιστορίας και πολιτισμού, με πρωταγωνίστρια της δράσης την εκπαιδευτικό Εικαστικών, κ. Σταυρούλα Καλαποθαράκου, μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου Γονέων και εκπαιδευτικός του σχολείου κατά το σχολίκό έτος 2015-16. Υπάρχουν επίσης:

• Χώρος για τη βιβλιοθήκη: Η βιβλιοθήκη μας διαθέτει περίπου 1.000 λογοτεχνικά βιβλία που μπορούν να δανείζονται οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου. Στον χώρο της βιβλιοθήκης βρίσκονται τραπέζια και καθίσματα για μελέτη βιβλίων, εξατομικευμένη διδασκαλία, επιτραπέζια παιχνίδια και άλλες δραστηριότητες.
  • Κλειστό Γυμναστήριο: Εξοπλισμένο με πολύζυγα, μπασκέτες, φιλέ για βόλει και αθλητικό υλικό για τη διδασκαλία του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής.
  • Αίθουσα Προβολών: Διαθέτει τηλεόραση, βίντεο και έναν διαδραστικό πίνακα, δωρεά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.
  • Αίθουσα Τελετών
  • Γραφείο Διευθυντή/ντριας
  • Γραφείο Εκπαιδευτικών
  • Προαύλιο χώρο με κήπο: Στο προαύλιο οι μαθητές και οι μαθήτριες με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών έχουν σχεδιάσει κουτσά, τρίλιζα και δυο σκακιέρες, για να παίζουν κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων. Τα πιόνια για το σκάκι είναι δωρεά του Συλλόγου Γονέων.

school_rooms 1

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας

Σχολικό Έτος 2019-20

Σταματία Βλάχου (Διευθύντρια)