Αειφόρο Σχολείο

Το Αειφόρο Σχολείο είναι ένα οραματικό σχολείο που λειτουργεί ως κοινότητα, βασίζεται στην επικοινωνία και τη συνεργασία μεταξύ όλων των μελών της σχολικής κοινότητας και εξυπηρετεί τον πολιτισμό, το περιβάλλον, την οικονομία των φυσικών πόρων και την ευημερία του ατόμου. Η ομαδική εργασία, η ευελιξία, η δημιουργικότητα, η αυτοοργάνωση, η κριτική σκέψη, η συστημική σκέψη, η συμμετοχή στις διαδικασίες λήψης αποφάσεων και η ανάληψη δράσης, είναι βασικά σημεία στα οποία στηρίζεται η λειτουργία ενός τέτοιου σχολείου. Προάγει τη σκοπιμότητα της Εκπαίδευσης για την Αειφορία, η οποία αποτελεί ένα πλαίσιο που συμπεριλαμβάνει προγράμματα όπως η Εκπαίδευση για τη Δημοκρατία και την Ιδιότητα του Πολίτη, η Περιβαλλοντική Εκπαίδευση, η Αγωγή Υγείας, η Εκπαίδευση για την Ειρήνη, η Διαπολιτισμική Εκπαίδευση, η Εκπαίδευση για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα και η Εκπαίδευση για τον Πολιτισμό.
         Το σχολείο μας εντάχθηκε στο πρόγραμμα του Αειφόρου Ελληνικού Σχολείου κατά το σχολικό έτος 2015-16. Δυο χρόνια αργότερα βραβεύτηκε με τη Σημαία του Αειφόρου Σχολείου και συνεχίζει να επιλέγει δράσεις που προάγουν την έννοια της Εκπαίδευσης για την Αειφορία, προσπαθώντας και επιδιώκοντας τη βελτίωσή του σε όλους τους τομείς.

Δράσεις στους οκτώ Πυλώνες του Αειφόρου Σχολείου (2015-17)

Δράσεις στους οκτώ Πυλώνες του Αειφόρου Σχολείου (2017-18)

Συνεχίζουμε τις αειφορικές δράσεις…

Μετά από τρία σχολικά έτη (2015-2018) και τη βράβευσή μας με τη σημαία του Αειφόρου Ελληνικού Σχολείου, αποφασίσαμε να επιλέγουμε και να εντάσσουμε όλες τις σχολικές μας δράσεις στους οχτώ Πυλώνες Αειφορίας. Το ίδιο κάνουμε και με τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων από το σχολικό έτος 2021-22.

Καθένα από τα παρακάτω εικονίδια οδηγεί στις δράσεις του σχολείου μας στον αντίστοιχο Πυλώνα Αειφορίας, από το σχολικό έτος 2018-19 και μετά. Ευχή μας είναι να πραγματοποιούμε κάθε χρόνο αειφορικές δράσεις, εξάλλου αυτό είναι και το αληθινό νόημα της Αειφορίας!!!