Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων είναι ένα θεσμοθετημένο από την Πολιτεία όργανο με σκοπό να εκφράζει τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών της σχολικής μονάδας. Όλοι οι γονείς είναι μέλη του και έχουν και το δικαίωμα να εκλέγουν και να εκλέγονται στα όργανα του Συλλόγου. Είναι ο συνδετικός κρίκος ανάμεσα στους γονείς και το σχολείο.

Οι αρμοδιότητες του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων είναι επικουρικές/υποστηρικτικές στη δράση του σχολείου με γνώμονα το όφελος των μαθητών/τριών. Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων συμβάλλει στην επίλυση προβλημάτων, τα οποία χρειάζονται συλλογική προσπάθεια, ώστε να αντιμετωπιστούν. Στηρίζει τις προσπάθειες των εκπαιδευτικών για τη βελτίωση της ποιότητας στην εκπαίδευση των μαθητών/τριών του σχολείου. Συνεργάζεται με τον Σύλλογο Διδασκόντων/ουσών, τη Διεύθυνση του σχολείου και τη Σχολική Επιτροπή για την κάλυψη των αναγκών και τη βελτίωση των συνθηκών λειτουργίας.

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων διοικείται από επταμελές Διοικητικό Συμβούλιο το οποίο εκλέγεται μια φορά ανά 2 χρόνια από τα οικονομικά ενήμερα μέλη.

Μέλη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

Πρόεδρος:  Ειρήνη Φραγκανδρέα

Αντιπρόεδρος:  Λουίζα Γιαννούδη

Γραμματέας:  Στυλιανή Γιασουρίδου