Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων

Ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων του σχολείου μας είναι ένα μέσο που έχει ένας γονέας ή κηδεμόνας για να έχει λόγο στην διαμόρφωση του σχολικού περιβάλλοντος των παιδιών μας.

Μερικοί από τους σκοπούς του είναι:

• η μελέτη και προβολή των προβλημάτων που μπορεί να εμφανιστούν μέσα στο σχολείο, καθώς και για τον συντονισμό δράσεων όλων των γονέων προς τη λύση αυτών.
  • συνεπικουρεί με το εκπαιδευτικό προσωπικό για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου.
  • επιτρέπει στους γονείς-μέλη του να αποκτήσουν φωνή στο σχολικό συμβούλιο και στην ένωση συλλόγων γονέων και κηδεμόνων του δήμου.

Με απλά λόγια προσπαθούμε να λύνουμε προβλήματα που εμφανίζονται και να βελτιώνουμε το σχολικό περιβάλλον με απώτερο στόχο, να καταστήσουμε το σχολείο μας ένα πιο ασφαλές, ουσιαστικό και διασκεδαστικό περιβάλλον για τα παιδιά μας.

Τα παραπάνω τα επιτυγχάνουμε διατηρώντας  καταρχήν, στενή συνεργασία με τους ίδιους τους γονείς και με τους εκπαιδευτικούς. Επιπλέον συμμετέχουμε στα όργανα διοίκησης του σχολείου, καθώς και με ανώτερα συνδικαλιστικά όργανα συλλόγων γονέων και κηδεμόνων

Μέλη του συλλόγου μπορούν να γίνουν ένας ή και οι δύο γονέας ή κηδεμόνας των μαθητών που φοιτούν στο σχολείο. Για να μπορεί να γίνει μέλος ένας γονέας ή κηδεμόνας, θα πρέπει να έχει εξοφλήσει την ετήσια συνδρομή. το κόστος της οποίας αποφασίζεται σε ετήσια βάση.

Τέλος ο σύλλογος διοικείται από επταμελές ΔΣ το οποίο εκλέγεται μια φορά ανά 2 χρόνια από τα οικονομικά ενήμερα μέλη. Η επόμενη εκλογή ΔΣ θα πραγματοποιηθεί τον Οκτ-Νοε. του 2020.

Το ΔΣ του συλλόγου μας αποτελείται απο τους:

• Πρόεδρος.  Νεκταρία Τσαγκά-Γιαννουλάτου
  • Αντιπρόεδρος. Γεώργιος Χαρωνιτάκης – 693 923 6963
  • Γραμματέας. Γιώργος Τζανίδης
  • Ταμείας. Θανάσης Φραγκιουδάκης
  • Ταμείας Β’. Μαργαρίτα Κοκκολιου – Γιαννίκου
  • Μελος. Νικόλαος Γιαννούδης
  • Μέλος. Χρυσάνθη Σουρουλή

Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας στο syllogos20dhm.hlioupolis@gmail.com ή στα 697 228 5749 (Νεκταρία Τσαγκά-Γιαννουλάτου),  693 923 6963 (Χαρωνιτάκης Γιώργος).